ECS Inc. International ECS-MPI2520R0-1R5-R
Manufacturer :
ECS Inc. International
Mfr. Part # :
ECS-MPI2520R0-1R5-R
Description
FIXED IND 1.5UH 2.4A 96 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ECS-MPI2520R0-1R5-R PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-MPI2520R0-1R5-R Tech Specifications
  • Series:ECS-MPI2520
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:Molded
  • Material - Core:-
  • Inductance:1.5 µH
  • Tolerance:±20%
  • Current Rating (Amps):2.4 A
  • Current - Saturation (Isat):2.6A
  • Shielding:Shielded
  • DC Resistance (DCR):96mOhm Max
  • Q @ Freq:-
  • Frequency - Self Resonant:-
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 105°C
  • Inductance Frequency - Test:1 MHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:1008 (2520 Metric)
  • Supplier Device Package:1008 (2520 Metric)
  • Size / Dimension:0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.039" (1.00mm)