Delta Electronics 0805CS-470EGTS
Manufacturer :
Delta Electronics
Mfr. Part # :
0805CS-470EGTS
Description
FIXED IND 47NH 500MA 310 MOHM
Catalog
Fixed Inductors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
0805CS-470EGTS PDF
Price is not available, please RFQ
0805CS-470EGTS Tech Specifications
  • Series:0805CS
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Wirewound
  • Material - Core:Ceramic
  • Inductance:47 nH
  • Tolerance:±2%
  • Current Rating (Amps):500 mA
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):310mOhm
  • Q @ Freq:60 @ 500MHz
  • Frequency - Self Resonant:1.65GHz
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test:200 MHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:0805 (2012 Metric)
  • Supplier Device Package:0805
  • Size / Dimension:0.090" L x 0.071" W (2.29mm x 1.80mm)
  • Height - Seated (Max):0.061" (1.55mm)