ECS Inc. International ECS-MPI4040R4-1R0-R
Manufacturer :
ECS Inc. International
Mfr. Part # :
ECS-MPI4040R4-1R0-R
Description
FIXED IND 1UH 5.7A 17 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ECS-MPI4040R4-1R0-R PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-MPI4040R4-1R0-R Tech Specifications
  • Series:ECS-MPI4040
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:-
  • Material - Core:-
  • Inductance:1 µH
  • Tolerance:±20%
  • Current Rating (Amps):5.7 A
  • Current - Saturation (Isat):8.2A
  • Shielding:Shielded
  • DC Resistance (DCR):17mOhm
  • Q @ Freq:-
  • Frequency - Self Resonant:-
  • Ratings:AEC-Q200
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test:100 kHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:Nonstandard
  • Supplier Device Package:-
  • Size / Dimension:0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
  • Height - Seated (Max):0.079" (2.00mm)