PowerStor (Eaton) CL1108-5-50TR-R
Manufacturer :
PowerStor (Eaton)
Mfr. Part # :
CL1108-5-50TR-R
Description
FIXED IND 50NH 80A 0.28 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
CL1108-5-50TR-R PDF
Price is not available, please RFQ
CL1108-5-50TR-R Tech Specifications
  • Series:CL
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:-
  • Material - Core:Ferrite
  • Inductance:50 nH
  • Tolerance:±20%
  • Current Rating (Amps):80 A
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):0.28mOhm
  • Q @ Freq:-
  • Frequency - Self Resonant:-
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test:1 MHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:Nonstandard
  • Supplier Device Package:-
  • Size / Dimension:1.772" L x 0.433" W (45.00mm x 11.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.315" (8.00mm)