ECS Inc. International ECS-HCMPI-0503Q-1R0M-T
Manufacturer :
ECS Inc. International
Mfr. Part # :
ECS-HCMPI-0503Q-1R0M-T
Description
FIXED IND 1UH 12.2A 7.6 MOHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
ECS-HCMPI-0503Q-1R0M-T PDF
Price is not available, please RFQ
ECS-HCMPI-0503Q-1R0M-T Tech Specifications
  • Series:ECS-HCMPI-0503Q
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • Type:Molded
  • Material - Core:-
  • Inductance:1 µH
  • Tolerance:±20%
  • Current Rating (Amps):12.2 A
  • Current - Saturation (Isat):14.3A
  • Shielding:Shielded
  • DC Resistance (DCR):7.6mOhm Max
  • Q @ Freq:-
  • Frequency - Self Resonant:-
  • Ratings:AEC-Q200
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test:100 kHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:Nonstandard
  • Supplier Device Package:5030
  • Size / Dimension:0.217" L x 0.209" W (5.50mm x 5.30mm)
  • Height - Seated (Max):0.122" (3.10mm)