Vishay / Dale IMC1812ER561J
Manufacturer :
Vishay / Dale
Mfr. Part # :
IMC1812ER561J
Description
FIXED IND 560UH 50MA 30 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
IMC1812ER561J PDF
Price is not available, please RFQ
IMC1812ER561J Tech Specifications
  • Series:IMC-1812
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:Wirewound
  • Material - Core:Ferrite
  • Inductance:560 µH
  • Tolerance:±5%
  • Current Rating (Amps):50 mA
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):30Ohm Max
  • Q @ Freq:30 @ 790kHz
  • Frequency - Self Resonant:3MHz
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test:790 kHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:1812 (4532 Metric)
  • Supplier Device Package:1812
  • Size / Dimension:0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
  • Height - Seated (Max):0.134" (3.40mm)