API Delevan HF1008-751J
Manufacturer :
API Delevan
Mfr. Part # :
HF1008-751J
Description
FIXED IND 750NH 275MA 1.95 OHM
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
HF1008-751J PDF
Price is not available, please RFQ
HF1008-751J Tech Specifications
  • Series:HF1008
  • Package:Tape & Reel (TR)
  • Part Status:Active
  • Type:-
  • Material - Core:Ferrite
  • Inductance:750 nH
  • Tolerance:±5%
  • Current Rating (Amps):275 mA
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):1.95Ohm Max
  • Q @ Freq:30 @ 25MHz
  • Frequency - Self Resonant:330MHz
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test:25 MHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:Nonstandard
  • Supplier Device Package:-
  • Size / Dimension:0.115" L x 0.105" W (2.92mm x 2.66mm)
  • Height - Seated (Max):0.095" (2.41mm)