Panasonic ELJ-FA330KF
Manufacturer :
Panasonic
Mfr. Part # :
ELJ-FA330KF
Description
FIXED IND 33UH 85MA 5.6 OHM SMD
Catalog
Fixed Inductors
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
ELJ-FA330KF PDF
Price is not available, please RFQ
ELJ-FA330KF Tech Specifications
  • Series:FA
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Obsolete
  • Type:Wirewound
  • Material - Core:-
  • Inductance:33 µH
  • Tolerance:±10%
  • Current Rating (Amps):85 mA
  • Current - Saturation (Isat):-
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):5.6Ohm Max
  • Q @ Freq:30 @ 2.52MHz
  • Frequency - Self Resonant:20MHz
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-20°C ~ 85°C
  • Inductance Frequency - Test:2.52 MHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Surface Mount
  • Package / Case:1210 (3225 Metric)
  • Supplier Device Package:-
  • Size / Dimension:0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
  • Height - Seated (Max):0.094" (2.40mm)