API Delevan DC780-103K
Manufacturer :
API Delevan
Mfr. Part # :
DC780-103K
Description
FIXED IND 10UH 11.4A 9 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
DC780-103K PDF
Price is not available, please RFQ
DC780-103K Tech Specifications
  • Series:DC780
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Wirewound
  • Material - Core:Ferrite
  • Inductance:10 µH
  • Tolerance:±10%
  • Current Rating (Amps):11.4 A
  • Current - Saturation (Isat):34.5A
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):9mOhm Max
  • Q @ Freq:-
  • Frequency - Self Resonant:-
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test:1 kHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
  • Supplier Device Package:-
  • Size / Dimension:0.772" Dia (19.60mm)
  • Height - Seated (Max):0.831" (21.10mm)