API Delevan DC630R-472M
Manufacturer :
API Delevan
Mfr. Part # :
DC630R-472M
Description
FIXED IND 4.7UH 11.7A 7 MOHM TH
Catalog
Fixed Inductors
DataSheet
DC630R-472M PDF
Price is not available, please RFQ
DC630R-472M Tech Specifications
  • Series:DC630R
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Wirewound
  • Material - Core:Ferrite
  • Inductance:4.7 µH
  • Tolerance:±20%
  • Current Rating (Amps):11.7 A
  • Current - Saturation (Isat):31.5A
  • Shielding:Unshielded
  • DC Resistance (DCR):7mOhm Max
  • Q @ Freq:-
  • Frequency - Self Resonant:-
  • Ratings:-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Inductance Frequency - Test:10 kHz
  • Features:-
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial, Vertical Cylinder
  • Supplier Device Package:-
  • Size / Dimension:0.630" Dia (16.00mm)
  • Height - Seated (Max):0.830" (21.08mm)