Richco, Inc. (Essentra Components) 16CW312375
Manufacturer :
Richco, Inc. (Essentra Components)
Mfr. Part # :
16CW312375
Description
CUPPED WASHER, 5/16 SCREW, .344
Catalog
Washers - Bushing, Shoulder
DataSheet
16CW312375 PDF
Price is not available, please RFQ
16CW312375 Tech Specifications
  • Series:MicroPlastics, CW
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Thread/Screw/Hole Size:5/16"
  • Diameter - Inside:0.344" (8.74mm)
  • Diameter - Outside:0.875" (22.23mm) 7/8"
  • Diameter - Shoulder:-
  • Thickness - Overall:0.375" (9.53mm) 3/8"
  • Length - Below Head:0.250" (6.35mm) 1/4"