Richco, Inc. (Essentra Components) MNI-M2.5-3.6
Manufacturer :
Richco, Inc. (Essentra Components)
Mfr. Part # :
MNI-M2.5-3.6
Description
WASHER SHOULDER M2.5 NYLON
Catalog
Washers - Bushing, Shoulder
DataSheet
MNI-M2.5-3.6 PDF
Price is not available, please RFQ
MNI-M2.5-3.6 Tech Specifications
  • Series:Richco, MNI
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Thread/Screw/Hole Size:M2.5
  • Diameter - Inside:0.110" (2.79mm)
  • Diameter - Outside:0.280" (7.11mm)
  • Diameter - Shoulder:0.150" (3.80mm)
  • Thickness - Overall:0.201" (5.10mm)
  • Length - Below Head:0.142" (3.60mm)