Richco, Inc. (Essentra Components) 16CW437520
Manufacturer :
Richco, Inc. (Essentra Components)
Mfr. Part # :
16CW437520
Description
CUPPED WASHER, 3/8 SCREW, .437 I
Catalog
Washers - Bushing, Shoulder
DataSheet
16CW437520 PDF
Price is not available, please RFQ
16CW437520 Tech Specifications
  • Series:MicroPlastics, CW
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Thread/Screw/Hole Size:3/8"
  • Diameter - Inside:0.437" (11.10mm) 7/16"
  • Diameter - Outside:1.094" (27.79mm)
  • Diameter - Shoulder:-
  • Thickness - Overall:0.531" (13.49mm)
  • Length - Below Head:0.196" (4.98mm)