Richco, Inc. (Essentra Components) 10SC250025
Manufacturer :
Richco, Inc. (Essentra Components)
Mfr. Part # :
10SC250025
Description
SHOULDER WASHER, NATURAL, NYLON
Catalog
Washers - Bushing, Shoulder
DataSheet
10SC250025 PDF
Price is not available, please RFQ
10SC250025 Tech Specifications
  • Series:MicroPlastics, SC
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Thread/Screw/Hole Size:1/4"
  • Diameter - Inside:0.260" (6.60mm)
  • Diameter - Outside:0.312" (7.92mm)
  • Diameter - Shoulder:-
  • Thickness - Overall:-
  • Length - Below Head:0.250" (6.35mm) 1/4"