Richco, Inc. (Essentra Components) 16CW375225
Manufacturer :
Richco, Inc. (Essentra Components)
Mfr. Part # :
16CW375225
Description
CUPPED WASHER, 3/8 SCREW, .380 I
Catalog
Washers - Bushing, Shoulder
DataSheet
16CW375225 PDF
Price is not available, please RFQ
16CW375225 Tech Specifications
  • Series:MicroPlastics, CW
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Thread/Screw/Hole Size:3/8"
  • Diameter - Inside:0.380" (9.65mm)
  • Diameter - Outside:1.000" (25.40mm) 1"
  • Diameter - Shoulder:-
  • Thickness - Overall:0.225" (5.72mm)
  • Length - Below Head:0.125" (3.18mm) 1/8"