Richco, Inc. (Essentra Components) 12SWS2545
Mfr. Part # :
12SWS2545
Description
SHOULDER WASHER .250 ID .750 OD
DataSheet
12SWS2545 PDF
Price is not available, please RFQ
12SWS2545 Tech Specifications
  • Thread/Screw/Hole Size:-
  • Diameter - Inside:0.250" (6.35mm) 1/4"
  • Diameter - Outside:0.750" (19.05mm) 3/4"
  • Diameter - Shoulder:0.500" (12.70mm) 1/2"
  • Thickness - Overall:0.086" (2.18mm)
  • Length - Below Head:0.100" (2.54mm)