Richco, Inc. (Essentra Components) 10SCM003003
Manufacturer :
Richco, Inc. (Essentra Components)
Mfr. Part # :
10SCM003003
Description
SHOULDER WASHER 3.1MM ID 6.2MM O
Catalog
Washers - Bushing, Shoulder
DataSheet
10SCM003003 PDF
Price is not available, please RFQ
10SCM003003 Tech Specifications
  • Series:MicroPlastics, SC
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Thread/Screw/Hole Size:-
  • Diameter - Inside:0.122" (3.10mm)
  • Diameter - Outside:0.244" (6.20mm)
  • Diameter - Shoulder:0.157" (4.00mm)
  • Thickness - Overall:0.039" (1.00mm)
  • Length - Below Head:0.118" (3.00mm)