Richco, Inc. (Essentra Components) 12SWS2507
Mfr. Part # :
12SWS2507
Description
SHOULDER WASHER, NATURAL, NYLON
DataSheet
12SWS2507 PDF
Price is not available, please RFQ
12SWS2507 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • Thread/Screw/Hole Size:1/4"
  • Diameter - Inside:0.250" (6.35mm) 1/4"
  • Diameter - Outside:0.370" (9.40mm)
  • Diameter - Shoulder:0.370" (9.40mm)
  • Thickness - Overall:0.250" (6.35mm) 1/4"
  • Length - Below Head:0.125" (3.18mm) 1/8"