Richco, Inc. (Essentra Components) MNI-M2.5-1.3
Manufacturer :
Richco, Inc. (Essentra Components)
Mfr. Part # :
MNI-M2.5-1.3
Description
WASHER SHOULDER M2.5 NYLON
Catalog
Washers - Bushing, Shoulder
DataSheet
MNI-M2.5-1.3 PDF
Price is not available, please RFQ
MNI-M2.5-1.3 Tech Specifications
  • Series:Richco, MNI
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Thread/Screw/Hole Size:M2.5
  • Diameter - Inside:0.114" (2.90mm)
  • Diameter - Outside:0.248" (6.30mm)
  • Diameter - Shoulder:0.138" (3.51mm)
  • Thickness - Overall:0.098" (2.50mm)
  • Length - Below Head:0.051" (1.30mm)