APM Hexseal R2-56X7/16 2701
Manufacturer :
APM Hexseal
Mfr. Part # :
R2-56X7/16 2701
Description
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 2-56
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
R2-56X7/16 2701 PDF
Price is not available, please RFQ
R2-56X7/16 2701 Tech Specifications
  • Series:SEELSKREW®
  • Package:Bag
  • Part Status:Active
  • Type:Machine Screw
  • Screw Head Type:Pan Head
  • Drive Type:Phillips
  • Features:Self Sealing
  • Thread Size:#2-56
  • Head Diameter:0.181" (4.60mm)
  • Head Height:0.063" (1.60mm) 1/16"
  • Length - Below Head:0.438" (11.13mm) 7/16"
  • Length - Overall:0.500" (12.70mm) 1/2"