US Micro Screw 2.56-100-ML-SS-UT
Manufacturer :
US Micro Screw
Mfr. Part # :
2.56-100-ML-SS-UT
Description
256X.100MACH,NYLK,SST,ULT THN,PH
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
2.56-100-ML-SS-UT PDF
Price is not available, please RFQ
2.56-100-ML-SS-UT Tech Specifications
  • Series:usmicroscrew
  • Package:Bag
  • Part Status:Active
  • Type:Machine Screw
  • Screw Head Type:Ultra Thin
  • Drive Type:Phillips
  • Features:-
  • Thread Size:#2-56
  • Head Diameter:0.167" (4.24mm)
  • Head Height:0.012" (0.30mm)
  • Length - Below Head:0.100" (2.54mm)
  • Length - Overall:0.112" (2.85mm)