US Micro Screw M16-30-M-Z-UT
Manufacturer :
US Micro Screw
Mfr. Part # :
M16-30-M-Z-UT
Description
M1.6X3MACH SCR, ZNC,ULTTHN,PH
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
M16-30-M-Z-UT PDF
Price is not available, please RFQ
M16-30-M-Z-UT Tech Specifications
  • Series:usmicroscrew
  • Package:Bag
  • Part Status:Active
  • Type:Machine Screw
  • Screw Head Type:Ultra Thin
  • Drive Type:Phillips
  • Features:-
  • Thread Size:M1.6
  • Head Diameter:0.110" (2.80mm)
  • Head Height:0.012" (0.30mm)
  • Length - Below Head:0.118" (3.00mm)
  • Length - Overall:0.130" (3.30mm)