US Micro Screw M12-25-P-SS-P
Manufacturer :
US Micro Screw
Mfr. Part # :
M12-25-P-SS-P
Description
M1.2X2.5PLASTIC FORM, SST,PN,PH
Catalog
Screws, Bolts
DataSheet
M12-25-P-SS-P PDF
Price is not available, please RFQ
M12-25-P-SS-P Tech Specifications
  • Series:usmicroscrew
  • Package:Bag
  • Part Status:Active
  • Type:Plastic Thread Forming Screw
  • Screw Head Type:Pan Head
  • Drive Type:Phillips
  • Features:-
  • Thread Size:M1.2
  • Head Diameter:0.085" (2.15mm)
  • Head Height:0.022" (0.55mm)
  • Length - Below Head:0.098" (2.50mm)
  • Length - Overall:0.120" (3.05mm)