Lyn-Tron BR6951-0440-0.500-00
Manufacturer :
Lyn-Tron
Mfr. Part # :
BR6951-0440-0.500-00
Description
1/4 HEX 4-40 FEMALE STANDOFF
Catalog
Board Spacers, Standoffs
DataSheet
BR6951-0440-0.500-00 PDF
Price is not available, please RFQ
BR6951-0440-0.500-00 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Hex Standoff
  • Threaded/Unthreaded:Threaded
  • Gender:Female, Female
  • Screw, Thread Size:#4-40
  • Diameter - Inside:-
  • Diameter - Outside:0.250" (6.35mm) 1/4"
  • Between Board Height:-
  • Length - Overall:0.500" (12.70mm) 1/2"