Lyn-Tron SS6979-1.125-01
Manufacturer :
Lyn-Tron
Mfr. Part # :
SS6979-1.125-01
Description
3/16 HX 4-40 M/F STANDOFF
Catalog
Board Spacers, Standoffs
DataSheet
SS6979-1.125-01 PDF
Price is not available, please RFQ
SS6979-1.125-01 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Hex Standoff
  • Threaded/Unthreaded:Threaded
  • Gender:Male, Female
  • Screw, Thread Size:#4-40
  • Diameter - Inside:-
  • Diameter - Outside:0.188" (4.76mm)
  • Between Board Height:-
  • Length - Overall:1.125" (28.58mm)