CTS Corporation 4100-053LF
Manufacturer :
CTS Corporation
Mfr. Part # :
4100-053LF
Description
FILTER LC(PI) 5000PF/0.01UF TH
Catalog
EMI/RFI Filters (LC, RC Networks)
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
4100-053LF PDF
Price is not available, please RFQ
4100-053LF Tech Specifications
  • Series:4100
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • Type:Low Pass
  • Filter Order:3rd
  • Technology:LC (Pi)
  • Number of Channels:1
  • Center / Cutoff Frequency:-
  • Attenuation Value:60dB @ 100MHz
  • Resistance - Channel (Ohms):-
  • Current:10 A
  • Values:C = 5000pF, 10000pF
  • ESD Protection:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 125°C
  • Applications:-
  • Voltage - Rated:200V
  • Mounting Type:Through Hole
  • Package / Case:Radial, Eyelet - PC Pin
  • Size / Dimension:0.200" Dia x 0.600" L (5.08mm x 15.24mm)