Laird Thermal Systems UT6-12-40-F1
Manufacturer :
Laird Thermal Systems
Mfr. Part # :
UT6-12-40-F1
Description
THERMOELECT
Catalog
Thermal - Thermoelectric, Peltier Modules
DataSheet
UT6-12-40-F1 PDF
Price is not available, please RFQ
UT6-12-40-F1 Tech Specifications
  • Series:UltraTEC™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • Size / Dimension:Square - 40.00mm L x 40.00mm W
  • Qmax @ Th:52.0W @ 25°C
  • Delta Tmax @ Th:70°C @ 25°C
  • Height:3.80mm
  • Number of Stages:1
  • Current - Max:6 A
  • Voltage - Max:14.4 V