YS Tech USA XYW04028012BSS-E-12
Manufacturer :
YS Tech USA
Mfr. Part # :
XYW04028012BSS-E-12
Description
X E-SERIES FAN SUPER SPEED W/PWM
Catalog
DC Brushless Fans (BLDC)
DataSheet
XYW04028012BSS-E-12 PDF
Price is not available, please RFQ
XYW04028012BSS-E-12 Tech Specifications
  • Series:XYW04028-E
  • Package:Box
  • Part Status:Active
  • Voltage - Rated:12VDC
  • Size / Dimension:Square - 40mm L x 40mm H
  • Width:28.00mm
  • Air Flow:33.7 CFM (0.943m³/min)
  • Static Pressure:2.500 in H2O (622.7 Pa)
  • Bearing Type:Ball
  • Fan Type:Tubeaxial
  • Features:-
  • Noise:61.0dB(A)
  • Power (Watts):21.6 W