Roving Networks / Microchip Technology APT15GT120BRDQ1G
Mfr. Part # :
APT15GT120BRDQ1G
Description
IGBT 1200V 36A 250W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
DataSheet
APT15GT120BRDQ1G PDF
Price is not available, please RFQ
APT15GT120BRDQ1G Tech Specifications
  • Series:Thunderbolt IGBT®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):36 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):45 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.6V @ 15V, 15A
  • Power - Max:250 W
  • Switching Energy:585µJ (on), 260µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:105 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:10ns/85ns
  • Test Condition:800V, 15A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)