Wickmann / Littelfuse IXBL60N360
Mfr. Part # :
IXBL60N360
Description
IGBT 3600V 92A ISOPLUS I5PAK
DataSheet
IXBL60N360 PDF
Price is not available, please RFQ
IXBL60N360 Tech Specifications
  • Series:BIMOSFET™
  • Package:Tube
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):3600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):92 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):720 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.4V @ 15V, 60A
  • Power - Max:417 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:450 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:50ns/340ns
  • Test Condition:960V, 60A, 4.7Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):1.95 µs
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)