STMicroelectronics STGW60V60F
Mfr. Part # :
STGW60V60F
Description
IGBT 600V 80A 375W TO247
DataSheet
STGW60V60F PDF
Price is not available, please RFQ
STGW60V60F Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):240 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 60A
  • Power - Max:375 W
  • Switching Energy:750µJ (on), 550µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:334 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:60ns/208ns
  • Test Condition:400V, 60A, 4.7Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)