ROHM Semiconductor RGTH40TS65GC11
Mfr. Part # :
RGTH40TS65GC11
Description
IGBT 650V 40A 144W TO-247N
DataSheet
RGTH40TS65GC11 PDF
Price is not available, please RFQ
RGTH40TS65GC11 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):80 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 20A
  • Power - Max:144 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:40 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:22ns/73ns
  • Test Condition:400V, 20A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)