Rochester Electronics IKW75N60TAFKSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IKW75N60TAFKSA1
Description
IKW75N60 - AUTOMOTIVE IGBT DISCR
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKW75N60TAFKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKW75N60TAFKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop®
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):225 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 75A
  • Power - Max:428 W
  • Switching Energy:4.5mJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:470 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:33ns/330ns
  • Test Condition:400V, 75A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):121 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)