Wickmann / Littelfuse IXYX120N120C3
Mfr. Part # :
IXYX120N120C3
Description
IGBT 1200V 240A 1500W PLUS247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXYX120N120C3 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYX120N120C3 Tech Specifications
  • Series:GenX3™, XPT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):240 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):700 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.2V @ 15V, 120A
  • Power - Max:1500 W
  • Switching Energy:6.75mJ (on), 5.1mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:412 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:35ns/176ns
  • Test Condition:600V, 100A, 1Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)