Roving Networks / Microchip Technology APT85GR120B2
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
APT85GR120B2
Description
IGBT 1200V 170A 962W TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT85GR120B2 PDF
Price is not available, please RFQ
APT85GR120B2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):170 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):340 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.2V @ 15V, 85A
  • Power - Max:962 W
  • Switching Energy:6mJ (on), 3.8mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:660 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:43ns/300ns
  • Test Condition:600V, 85A, 4.3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)