Wickmann / Littelfuse IXXH80N65B4
Mfr. Part # :
IXXH80N65B4
Description
IGBT 650V 160A 625W TO247AD
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXXH80N65B4 PDF
Price is not available, please RFQ
IXXH80N65B4 Tech Specifications
  • Series:GenX4™, XPT™
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):160 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):430 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 80A
  • Power - Max:625 W
  • Switching Energy:3.77mJ (on), 1.2mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:120 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:38ns/120ns
  • Test Condition:400V, 80A, 3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)