IR (Infineon Technologies) IGW15T120FKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IGW15T120FKSA1
Description
IGBT 1200V 30A TO247-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IGW15T120FKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IGW15T120FKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT, Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):45 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.2V @ 15V, 15A
  • Power - Max:110 W
  • Switching Energy:2.7mJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:85 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:50ns/520ns
  • Test Condition:600V, 15A, 56Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)