Wickmann / Littelfuse IXGF30N400
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
IXGF30N400
Description
IGBT 4000V 30A 160W I4-PAK
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXGF30N400 PDF
Price is not available, please RFQ
IXGF30N400 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):4000 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):360 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:5.2V @ 15V, 90A
  • Power - Max:160 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:135 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-
  • Test Condition:-
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)