IR (Infineon Technologies) AIKQ100N60CTXKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
AIKQ100N60CTXKSA1
Description
IC DISCRETE 600V TO247-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
AIKQ100N60CTXKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
AIKQ100N60CTXKSA1 Tech Specifications
  • Series:Automotive, AEC-Q101, TrenchStop™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):160 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):400 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 100A
  • Power - Max:714 W
  • Switching Energy:3.1mJ (on), 2.5mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:610 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:30ns/290ns
  • Test Condition:400V, 100A, 3.6Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)