Wickmann / Littelfuse IXGH25N250
Mfr. Part # :
IXGH25N250
Description
IGBT 2500V 60A 250W TO247
DataSheet
IXGH25N250 PDF
Price is not available, please RFQ
IXGH25N250 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):2500 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):60 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):200 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:5.2V @ 15V, 75A
  • Power - Max:250 W
  • Switching Energy:-
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:75 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-