Rochester Electronics IGW15N120H3
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
IGW15N120H3
Description
IGW15N120 - DISCRETE IGBT WITHOU
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IGW15N120H3 PDF
Price is not available, please RFQ
IGW15N120H3 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 15A
  • Power - Max:217 W
  • Switching Energy:1.1mJ (on), 450µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:75 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:21ns/260ns
  • Test Condition:600V, 15A, 35Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)