IR (Infineon Technologies) IHW15N120E1XKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IHW15N120E1XKSA1
Description
IGBT NPT/TRENCH 1200V 30A TO247
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IHW15N120E1XKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IHW15N120E1XKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT and Trench
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):45 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 15A
  • Power - Max:156 W
  • Switching Energy:300µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:90 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:-
  • Test Condition:-
  • Reverse Recovery Time (trr):-
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)