Alpha and Omega Semiconductor, Inc. AOTF20B65LN2
Manufacturer :
Alpha and Omega Semiconductor, Inc.
Mfr. Part # :
AOTF20B65LN2
Description
650V, 20A ALPHAIGBT TM WITH SOFT
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
AOTF20B65LN2 PDF
Price is not available, please RFQ
AOTF20B65LN2 Tech Specifications
  • Series:Alpha IGBT™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.95V @ 15V, 20A
  • Power - Max:45 W
  • Switching Energy:450µJ (on), 260µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:52 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:23ns/135ns
  • Test Condition:400V, 20A, 15Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):266 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)