Wickmann / Littelfuse IXGH50N90B2D1
Mfr. Part # :
IXGH50N90B2D1
Description
IGBT 900V 75A 400W TO247AD
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IXGH50N90B2D1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXGH50N90B2D1 Tech Specifications
  • Series:HiPerFAST™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):900 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):200 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 50A
  • Power - Max:400 W
  • Switching Energy:4.7mJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:135 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:20ns/350ns
  • Test Condition:720V, 50A, 5Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):200 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)