Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor FGB40T65SPD-F085
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
FGB40T65SPD-F085
Description
IGBT FIELD STOP 650V 80A D2PAK
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
FGB40T65SPD-F085 PDF
Price is not available, please RFQ
FGB40T65SPD-F085 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):80 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):120 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 40A
  • Power - Max:267 W
  • Switching Energy:970µJ (on), 280µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:36 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:18ns/35ns
  • Test Condition:400V, 40A, 6Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):34 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)