STMicroelectronics STGB15H60DF
Mfr. Part # :
STGB15H60DF
Description
IGBT 600V 30A 115W D2PAK
DataSheet
STGB15H60DF PDF
Price is not available, please RFQ
STGB15H60DF Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):30 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 15A
  • Power - Max:115 W
  • Switching Energy:136µJ (on), 207µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:81 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:24.5ns/118ns
  • Test Condition:400V, 15A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):103 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)