Rochester Electronics NGTB15N60R2FG
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
NGTB15N60R2FG
Description
INSULATED GATE BIPOLAR TRANSISTO
DataSheet
NGTB15N60R2FG PDF
Price is not available, please RFQ
NGTB15N60R2FG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):24 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 15A
  • Power - Max:54 W
  • Switching Energy:550µJ (on), 220µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:80 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:70ns/190ns
  • Test Condition:300V, 15A, 30Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):95 ns
  • Operating Temperature:175°C (TJ)