Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor HGTG10N120BND
Manufacturer :
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
Mfr. Part # :
HGTG10N120BND
Description
IGBT NPT 1200V 35A TO247-3
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
HGTG10N120BND PDF
Price is not available, please RFQ
HGTG10N120BND Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:NPT
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):35 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):80 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 10A
  • Power - Max:298 W
  • Switching Energy:850µJ (on), 800µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:100 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:23ns/165ns
  • Test Condition:960V, 10A, 10Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):70 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)