Roving Networks / Microchip Technology APT20GN60BDQ2G
Mfr. Part # :
APT20GN60BDQ2G
Description
IGBT FIELDSTOP COMBI 600V 20A TO
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
APT20GN60BDQ2G PDF
Price is not available, please RFQ
APT20GN60BDQ2G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 20A
  • Power - Max:136 W
  • Switching Energy:230µJ (on), 580µJ (off)
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:120 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:9ns/140ns
  • Test Condition:400V, 20A, 4.3Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):30 ns
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)