IR (Infineon Technologies) IKP20N60TAHKSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
IKP20N60TAHKSA1
Description
IGBT 600V 40A 166W TO220-3-1
Catalog
Transistors - IGBTs - Single
DataSheet
IKP20N60TAHKSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
IKP20N60TAHKSA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop®
  • Package:Tube
  • Part Status:Not For New Designs
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Current - Collector Pulsed (Icm):60 A
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.05V @ 15V, 20A
  • Power - Max:166 W
  • Switching Energy:770µJ
  • Input Type:Standard
  • Gate Charge:120 nC
  • Td (on/off) @ 25°C:18ns/199ns
  • Test Condition:400V, 20A, 12Ohm, 15V
  • Reverse Recovery Time (trr):41 ns
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)